Asi mnozí z nás se cítili v zahraničí lehce trapně, když jsme nerozuměli mluvenému slovu cizinců nebo nezvládli přijímací pohovor do firmy jen kvůli konverzačním základům z cizího jazyka.  Angličtina je už dnes považována za samozřejmost, ráda říkám “řidičák”, další jazyky jako němčina, španělština, francouzština jsou konkureční výhodou.

Někdo má na cizí jazyky talent, lepší paměť, odvahu se vyjadřovat. Stejně jako ve sportu ale platí: čím častější “trénink” a čím dřívější start, tím lépe. Na průměrnou znalost může dosáhnout každý student.

S angličtinou u nás děti začínají už v 1,5 roce: stejně jako češtinu, uchopí a ovládnou i angličtinu (němčinu nebo jiný jazyk). Dle vědeckých studií je doložitelné, že tyto děti jsou schopny později dosáhnout výslovnosti rodilých mluvčích a v jazyce postupně nejen mluví a zpívají, ale také začnou přemýšlet. Zpočátku jen reagují a rozumí: Bring me a teddy bear – donese medvěda, aniž by odpovídalo, ale ví, co má udělat….

ROZUMÍ - MLUVÍ - PÍŠE

V českých školách je pořadí ve výuce často opačné: nadměrný důraz na psanou podobu, téměř chybící konverzace a pochopení textu: zarážející a nereflektující moderní způsoby výuky.

Učení musí BAVIT, zaujmout, podnítit motivaci. Ideální jsou formy her, soutěží, u menších dětí pomůcky podněcující smyslové vnímání – osobně používám i u starších žáků.

Jak na to?

Konrétně si zformulovat cíl – čeho chceme v jazyce dosáhnout (domluvit se, psát, studovat v zahraničí) a termín DO KDY a jak to změřím. Nestresovat se a dát si reálné cíle:-).
Vybrat správně metodu/školu jak se budeme učit:

  • samouk či kurz
  • konverzací, sledováním seriálů nebo analyticky a vizuálně z učebnic
  • v případě jazykové školy zajít na ukázkovou hodinu a nahlédnout do používaných učebnic

Proč? každému z nás vyhovuje jiný způsob učení, máme jiný druh paměti – o tom příště.

Začít co nejdříve, klidně u miminek. Nebát se, že jim něco řeknete, naučíte špatně. Ano děti jsou jako houby, absorbují vše… důležité je využít tzv. jazykové okno, kdy je ucho dítěte (a jeho mozek) nejlépe připraveno přijmout cizí jazyk. Děti by do 2 let neměli vidět obrazovku (mění se jim část mozku neokortex), ale můžete jim zpívat, pouštět písničky – něco jako naše říkadla v rýmech… YouTube je těchto nahrávek plný.

TIP pro pokročilejší studenty na závěr: SHOWER CONVERSATION

Nejen ve sprše můžete mluvit anglicky, uvolněně, sami, bez svědků…nechte hlavně nahazovat věty z učebnice, oblíbených filmů, zkuste opakovat a říci nahlas, zaměřte se na správnou výslovnost……ve sprše, při vaření, řízení auta. Samomluva, jakkoliv může připadat zvláštní, funguje 🙂

Příště: technické pomůcky pomáhající ve výuce

Love this article? Share it: